A gerinc

Fájós derék

 

A derékfájás napjainkban egyre több embert érint. A 21. század civilizációs betegsége, népbetegsége. Statisztikák szerint ma a leggyakoribb mozgásszervi megbetegedések közé a gerinc úgynevezett degenerációs (elváltozásos) betegségei tartoznak. Ezen elváltozásos betegségek előfordulási aránya az elmúlt harminc évben 270%-al nőtt meg.

Derékfájás nemtől, kortól, munkahelytől és életstílustól függetlenül kialakulhat és az esetek 80-90 százalékában ki is alakul. Ugyan úgy érintheti az ülő életmódot folytató bankárt, mint az élsportolót, felszolgálót vagy autószerelőt.

Nézzük meg mi okozhat derékfájdalmakat!

Porckorong sérv:

Ahhoz , hogy megértsük a sérv fiziológiáját és ahhoz, hogy lásd, mi okozza a hátfájásodat, elengedhetetlennek tartom a gerinc anatómiai ismeretét (nagy vonalakban). Így a késöbbiekben egy nyelvet fogunk beszélni!

A gerinc alapvetően négy részre osztható fel: 7 nyaki csigolya, 12 hátcsigolya, 5 ágyéki csigolya, végül a több csigolyából összecsontosodott keresztcsont és farokcsont.

Jól megfigyelhető három fiziológiás görbület is: a nyaki és ágyéki szakasz homorú (lordotikus), a háti szakasz domború (kifotikus).

A gerincet egymás alatt lévő csigolyák alkotják, ezek két darab kisizülettel kapcsolódnak egymáshoz. Az izületeket a két ízfelszín, a köztük elhelyezkedő folyadék és az izületi tok alkotják. Minden két csigolya közt található egy porckorong ami két részből áll: a belső, szinte teljesen víztartalmú nucleus pupossus és az ezt körbeölelő erős, kötőszövetes gyűrű az annulus fibrossus.

A gerinc háti szakaszán, a csigolyák alkotta gerinccsatornába fut végig a gerincvelő, ebből minden pár csigolya közt két darab ideg ágazik le (jobbra és balra), ez az ideggyök.

A szerkezet stabilitását szalagok és izmok biztosítják. Ezek lehetnek a minden egyes csigolyatestet a megfelelő nyúlvánnyal összekötő szalagok vagy a gerinc hosszában végigfutó széles szalagok.

Ezenkívül egy sor izom is segíti a gerinc stabilitását, egy fűzőt képezve e körül: felületes és mély hátizomzat, a tarkó és mellkas bemenet izomrendszere, a mellkas és rekeszizomzat, a medence és hasizmok valamint a comb és fenék izmai.

            A következő bejegyzésem már tényleg a porckorong sérv anatómiájáról fog szólni!

 

 

 

 

Kommentek
  1. Én